fbpx
Skip links

Zabezpečenie

Novostavba

Kamery + alarm

V tejto prípadovej štúdii sa pozrieme na zabezpečenie novostavby rodinného domu. Jedná sa o klasický bungalov. V tomto prípade nemal majiteľ  žiadnu prípravu v podobe kabeláže. Siahli sme preto po bezdrátovom alarme a kabeláž pre kamery sme sa rozhodli ťahať na povale.

Čítajte ďalej

Proces

Celý proces pri zabezpečení novostavby, ako aj pri iných projektoch, sa skladá z troch etáp.

Obhliadka

Definovanie požiadaviek

Pri obhliadke sme zistili, že dom nemá pripravenú kabeláž pre kamery ani pre alarm. Pri alarme je to jednoduché, zvolí sa kompletne bezdrátová verzia alarmu JABLOTRON 100, ktorá je v plnom rozsahu rovnako funkčná ako káblová verzia. Pri kamerách musíme vždy vymyslieť káblovanie. Bezdrátové kamery sa nám doteraz spravidla ukázali ako zlá voľba a riešime ich iba v krajných prípadoch. Pri tomto type domu (bungalov s krovom) je väčšinou vždy možné ťahať káblové trasy „na povale“, vďaka čomu je kabeláž skrytá pred očami aj počasím a kamerový systém „nezdobí“ fasádu a okolie domu lištami či káblami.

Návrh riešenia

Rozmiestnenie kamier a detektorov

Kamery :

V tomto prípade sme ako vždy siahli po statických kamerách so širokouhlým záberom (100 stupňov) v UltraHD (4Mpx) rozlíšení s nočným videním do vzdialenosti cca 30m a s mikrofónom. Celkovo sme použili 5 kamier, ktoré monitorujú celé okolie domu. Pri zvolenom pevnom disku s kapacitou 2TB a nastavení kamier bude možné prehrávať záznam 15 dní. 

 

Alarm :

Výber a rozmiestnenie je pri rodinných domoch veľmi podobné. Pohybové detektory sa umiestňujú do izieb, na chodbu, do predsiene a do obývačky s kuchyňou. Disponujú širokým záberom a dosahom cca 9m. Majiteľ si navyše vyžiadal vonkajší pohybový detektor na terasu. Do kuchyne vždy odporúčame požiarny detektor. Pri tomto dome sme umiestnili požiarny detektor aj do kotolne. Samozrejmosťou je klávesnica pri vstupe pre ováladanie alarmu a vonkajšia siréna.

 

Montáž

Kabeláž, osadenie systému a spustenie

Kamery:

Ako prvé si pripravíme kabeláž. Ku každej kamere ide zvlášť jeden kábel, po ktorom je vedené aj napájanie aj signál. Kabeláž sme cez strop zaviedli do technickej miestnosti, kde sú kamery pripojené do záznamníku. Nápajanie aj záznamník sú umiestnené v dátovom rozvádzači, ktorý je uzamknutý.

Kamery sme osadili na podhľad s dôrazom na dizajn, orientované na monitorovanie pozemku a parkoviska.

Alarm:

Kedže sa jednalo o bezdrátový systém, montáž v celom rozsahu trvala približne 2 hodiny. Detekotry sa umiestňujú na stenu alebo na strop do vopred vyvŕtaných otvorov. Ak by došlo ku „strhnutiu“ detektoru páchateľom, spustil by sa okamžite poplach. Sirénu sme umiestnili smerom do ulice, aby ju počuli aj susedia. Na záver sme vybavili všetky detektory batériami, ktoré stačí vymeniť raz za 3 roky.

Trvanie realizácie
2
Pracovné dni
Cena zabezpečenia
2900€
Vrátane zariadení a práce
Odhadovaná životnosť systému
20+
Rokov

Pustíme sa spoločne do ďalšieho projektu?