fbpx
Skip links

Ako funguje alarm

Ako funguje a čo je to alarm

Zistiť viac

Je polnoc a celú ulicu už dávno zalial súmrak. Všade je hrobové ticho. V tom sa však odniekiaľ z tmy vynorí temná postava. Muž s kuklou sa pod rúškom tmy blíži k jednému z miestnych domov. V ruke zviera páčidlo. Stačí pár zručných pohybov a má vyhrané. K pokladom domu, ktorého nič netušiaci majitelia včera odišli na zaslúženú dovolenku, je cesta voľná …

Dosť možno vám popísaná situácia pripomenula úvodnú scénu z nejakej detektívky. Bohužiaľ sa ale niečo podobné nedeje len na filmovom plátne. Ide totiž o tvrdú realitu. V Slovenskej republike sa takto zlodeji vlámajú k niekomu domov v niekoľkých desiatkach tisíc prípadov ročne. Počet prípadov, v ktorých sa polícii podarí zlodeja dopadnúť, je pritom naopak veľmi nízky – spravodlivosť si nájde iba zhruba pätinu páchateľov.

Nestaňte sa ďalším smutným prírastkom do štatistík. Radšej svoju domácnosť vybavte spoľahlivým alarmom, ktorý prípadným zločincom rázne naruší plány.

Všetky bezpečnostné systémy fungujú na rovnakom základnom princípe zabezpečenia vstupných bodov, ako sú dvere a okná, ale aj vnútorný priestor. Bez ohľadu na veľkosť vášho domu alebo počet dverí a okien, alebo vnútorných miestností, ktoré sa majiteľ domu rozhodne chrániť, jediný skutočný rozdiel je v počte bezpečnostných komponentov rozmiestnených po celom dome a monitorovaných ústredňou.

Čo je to bezpečnostný systém?

Alarm je moderný systém, ktorý spočíva v spolupráci bezpečnostných čidiel s hlavnou jednotkou. Tá je vybavená SIM kartou, takže s vami dokáže komunikovať pomocou klasických mobilných služieb. V prípade, že alarm zaznamená akúkoľvek hrozbu, dokáže zavolať alebo poslať SMS na váš mobilný telefón. Akonáhle sa teda niekto pokúsi neoprávnene vniknúť do vášho domu či bytu, zariadenie vás o tom okamžite informuje.

S GSM alarmom navyše môžete komunikovať aj v druhom smere – môžete mu na diaľku dávať príkazy pomocou svojho mobilného telefónu. Týmto spôsobom napr. môžete alarm aktivovať či deaktivovať, alebo si tiež vyžiadať zaslanie informácií o jeho aktuálnom stave.

Ústredne GSM alarmov fungujú so SIM kartami všetkých slovenských operátorov.

V tomto prípade hovoríme o domácich bezpečnostných systémoch, čo sú siete integrovaných elektronických zariadení spolupracujúcich s centrálnym ovládacím panelom na ochranu proti vlámaniu a iným potenciálnym narušiteľom domu.

Typický domáci bezpečnostný systém obsahuje:

  • Ovládací panel, ktorý je primárnym ovládačom domáceho bezpečnostného systému
  • Dverové a okenné senzory
  • Pohybové senzory, interiérové aj exteriérové
  • Bezpečnostné kamery
  • Vnútorná alebo vonkajšia siréna

Ako funguje bezpečnostný systém?

Bezpečnostné systémy fungujú na jednoduchom koncepte zabezpečenia vstupných bodov do objektu ale aj detekciou narušenia priestorov pomocou senzorov, ktoré komunikujú s ústredňou inštalovanou na vhodnom mieste, ideálne v uzamknutej miestnosti.

Senzory sú zvyčajne umiestnené vo dverách, ktoré vedú do domu a z domu, ako aj v ľahko prístupných oknách, najmä v tých, ktoré sa dajú otvoriť.  Do miestností sa navyše umiestňujú pohybové senzory, požiarne detektory, ale aj detektory zaplavenia. O detektoroch sa podrobne dočítate v článku nižšie.

Základné prvky alarmu

Klávesnica

Ovládací panel alebo klávesnica, je základný prvok pre ovládanie alarmu, ktorý zapína a vypína súčasti bezpečnostného systému, komunikuje s každým nainštalovaným komponentom a spustí alarm pri narušení bezpečnostnej zóny.

Pohybové senzory

Tieto komponenty chránia daný priestor vytvorením neviditeľnej zóny, ktorú nemožno narušiť bez spustenia poplachu. Zvyčajne sa používajú na ochranu miestností, chodieb a všetkých miestností, kde je možný pohyb neželaných osôb.

Dverné senzory

Dverné a okenné senzory sa skladajú z dvoch častí inštalovaných vedľa seba. Jedna časť zariadenia sa inštaluje na dvere alebo okno a druhá na rám dverí alebo okien. Pri odpojení týchto dvoch častí systém zadetekuje otvorenie okna/dverí.

Enviromentálne detektory

Enviromentálne detektory Vás upozornia na nebezpečenstvo prírodných živlov. Slúžia na detekciu dymu, teploty, CO2, zemného plynu ale aj zaplavenia.

Siréna

Dostatočne hlasná na to, aby ju počuli susedia. Prvotne upozorní neželanú návštevu na prítomnosť alarmu, následne aj celé okolie.

Ústredňa

Vyhodnocuje informácie z detektorov, reaguje na požiadavky užívateľa a následne vykoná príslušný úkon. Okrem iného dokáže odoslať informácie o poplachu alebo ovládať rôzne zariadenia či spotrebiče nachádzajúce sa v objekte.

Pozrite si našu ponuku alarmov

Máte záujem o inštaláciu alarmu? Poradíme Vám zorientovať sa vo svete zabezpečenia, prípadne navrhneme a naceníme ideálne riešenie.

Prejsť na ponuku

Bezdrátový alebo káblový systém

Pri výbere druhu alarmu sa prihliada na reálne možnosti zabezpečovaného objektu. Napríklad v prípade novostavby, kedy je možná kabeláž je voľba jasná. Tak isto volíme káblový systém všade tam, kde sú možné káblové trasy.

V prípade bezdrôtového systému sa zaobídete bez akýchkoľvek viditeľných zásahov do objektu, a preto ide o ideálnu alternatívu pre hotové objekty. Kvalitu prenosu je možné zabezpečiť výberom vhodného výrobcu. Rátať v tomto prípade treba tiež s občasnou kontrolou a výmenou batérií jednotlivých komponentov.

V závislosti od výrobcu, je životnosť batérií približne 3 roky, v niektorých detektoroch to môže byť až 10 rokov.

Alarm môžete nastaviť na celý dom alebo len na jeho časť

Moderné alarmy dokážu pracovať v dvoch základných režimoch – v režime plného alebo čiastočného zaistenia. Plné zaistenie znamená, že alarm stráži bez výnimky celý váš dom.

Pri rozdelení objektu na viacero sekcií, teda čiastočného zaistenia, si treba zvoliť, ktoré čidlá majú byť v prevádzk, a ktoré si naopak majú dať pauzu. Alarm vás tak môže chrániť aj vo chvíli, keď ste doma. Keď si napríklad v pohodlí svojej podkrovnej spálne čítate knižku, vstupné dvere do domu môžu byť zabezpečené alarmom.

Záložná batéria

Každý alarm je tiež vybavený záložnou batériou, ktorá príde na rad v prípade náhleho výpadku prúdu. Objekt bude tak stále plne zabezpečený, aj v prípade úplneho výpadku napájania.

Čo sa deje v prípade vlámania

Bezpečnostné systémy sú navrhnuté tak, aby vykonávali určité úlohy pri narušení zabezpečenej zóny. Čo robia vaše bezpečnostné systémy v prípade narušenia, závisí od typu systému, ktorý používate.

Profesionálne bezpečnostné systémy

Ak je váš bezpečnostný systém napríklad pripojený na PCO (pult centrálnej ochrany alebo SBS), spolu s vysokým decibelovým alarmom, ktorý zaznie, je upozornená monitorovacia spoločnosť. Vyškolený bezpečnostný expert sa môže pokúsiť komunikovať s majiteľom domu prostredníctvom ovládacieho panela, ak je nastavený na obojsmernú hlasovú komunikáciu alebo zavolá na núdzové kontaktné číslo uvedené na účte.

Formy komunikácie

  •  Bezdrôtovo cez SIM kartu
  • Pomocou LAN prenosu, teda cez internet

Napíšte nám

Máte otázky alebo záujem o cenovú ponuku? neváhajte nás kontaktovať.

[ld_cf7 id=“6″ css=“.vc_custom_1638269549189{padding-top: 30px !important;padding-right: 30px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 30px !important;}“ lqd_bg_color=“rgb(243, 243, 243)“]

Leave a comment