fbpx
Skip links

Kamery na bytový dom – všetko čo potrebujte vediet

V poslednej dobe se veľmi často rieši otázka bezpečnosti a ochrany bytových domov. Tie sú často vystavované útokom vandalov, a to ako zvonku, tak aj z vnútra spoločných priestorov domu. Je tak namieste využiť kamerový systém. Jeho prednosťou je neustály monitoring spoločných priestorov a dokumentácia prípadnej trestnej činnosti, ale tiež účinok preventívny, kedy kamerami monitorované domy sú preukázateľne páchateľmi menej atakované.

5 Dôvodov, prečo zabezpečiť bytový dom kamerovým systémom:

  • Zvýšenie bezpečnosti a výrazné zlepšenie celkovej úrovne bývania
  • Odstrašenie potenciálnych vandalov a zlodejov, čo má za následok aj nemalú finančnú úsporu a tiež úbytok starostí okolo poškodených spoločných priestorov v dome alebo odcudzeného majetku
  • Výrazné zlepšenie poriadku v dome (absencia ohorkov a odpadkov vo výťahoch alebo ďalších spoločných priestoroch domu)
  • Upratovacia služba sa už nebude stretávať s nepríjemnosťou v podobe ľudských výkalov napr. pod schodami (áno, bohužiaľ aj toto je realita s ktorou sa stretávame)
  • Z bytového domu vymiznú podnapité osoby alebo osoby bez domova, prespávající v pivniciach či na schodoch

Vedeli ste že?

Kamerový systém vám navrhneme a naceníme úplne bezplatne a nezáväzne?

Pozrite si našu ponuku

Aké kamery používame?

Pre bytové domy vždy ponúkame farebné kamery s nočným videním v antivandal prevedení,v minimálnom rozlíšení FullHD, ktoré sú vhodné do exponovaných miest s vyšším rizikom vandalizmu, ako sú vstupné priestory alebo výťahy.

Aká ja to ,,antivandal“ kamera?

Antivandal kamery, ako ich názov napovedá, majú vďaka hliníkovému telu a polykarbonátovému sklíčku zvýšenú odolnosť voči poškodeniu. Takáto konštrukcia nesie označenie IK, ktoré symbolizuje stupeň ochrany. Spravidla sa označujú antivandal kamery IK10. Tieto kamery sú teda  odolné voči nárazom a pádom.

Aby bol majetok bytového domu riadne zabezpečený a ľudia sa nebáli v dome bývať, odporúčame zvoliť nasledujúce kombináciu kamerového zabezpečenia:

Vonkajšie kamery antivandal: Tie možno umiestniť pred vchod, kde budú zaberať priestor pred vstupnými dverami, zvončeky, prípadne schránkami.

Vnútorné kamery antivandal: Tie umiestnime za vstupné dvere, kde lepšie zaberajú tvár prichádzajúcich. Antivandal kamery taktiež umiestnime do výťahovej kabínky a pivničných priestorov.

Ako to celé vlastne funguje?

Prepojenie do záznamového zariadenia : Všetky kamery zvedieme po kábli do záznamového zariadenia, v ktorom sa nachádza harddisk, ktorého kapacitu volíme tak, aby zvládlo zo všetkých kamier zachovať aspoň 15 dňový záznam.

Sledovanie : Väčšinou volíme jednoduchý spôsob prezerania obrazu a záznamu cez monitor, ktorý spravidla uzamykáme do jednej skrine spolu s nahrávacím zariadením, aby bolo zaistené, že prístup k systému má len oprávnená osoba.

Záznam : V prípade problému je jednoduché zladiť čas z kamier s časom priechodov z prístupového systému a ľahko si tak urobiť predstavu, kto a v koľko hodín sa pohyboval po dome a teda si mohol všimnúť prípadného problému, alebo stretnúť osobu, ktorá problém spôsobila.

Záber z FullHD kamier v bytovom dome

Dodatočné úpravy : Systém možno kedykoľvek rozširovať a upravovať, pretože nepoužívame žiadne uzatvorené sady, aké môžete zakúpiť od čínskych predajcov, ale profesionálnu techniku, ktorá nemá žiadne obmedzenia v neskorších úpravách celej siete a pridávanie komponentov. Zásadne volíme IP kamerový systém, namiesto zastaraného analógového systému.

Určite odporúčame prikúpiť aj UPS záložný zdroj, ktorý dokáže vďaka baterke napájať kamerový systém aj v prípade výpadku elektrickej energie.

Čo hovorí legislatíva?

Umiestnenie kamerového systému v bytovom dome sa riadi dvoma zákonmi : 182/1993 Z.z. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a 122/2013 Z.z. Zákon o ochrane osobných údajov.

Čo monitorovať?

Je treba myslieť na to, že kamerový systém by nemal príliš zasahovať do súkromia obyvateľov domu. Bezproblémová je inštalácia v týchto priestoroch: pivnice,  vchody do výťahových strojovní, garáží, kočikárne, bicyklárne, priestory poštových schránok, vonkajší plášť budovy (a jeho bezprostredné okolie), kontajnerové stojiská, vstupné dvere do domu, vstupné chodby k výťahom a k schodištiam, vrátane výťahov a schodíšť.

Čo nemonitorovať?

Kamerový systém by ale nemal zaznamenávať napríklad vstupy do jednotlivých bytov, pretože tak môže podľa Úradu pre ochranu osobných údajov dôjsť k zásahu do súkromia tých, ktorí takéto byty nielen obývajú, ale i príležitostne navštevujú. Preto je možné prevádzkovať kamerové systémy zamerané na konkrétne byty iba vo výnimočných a odôvodnených prípadoch a iba so súhlasom všetkých obyvateľov dotknutých bytov.

Foto z montáže – umiestnenie záznamníku a napájania

Čo treba splniť?

Oboznámiť obyvateľov domu s inštaláciou kamerového systému.

Záznamové zariadenie je nutné riadne zabezpečiť, aby nemohlo dôjsť k úniku záznamu a obsluhovať ho môžu iba vybrané osoby.

V monitorovaných priestoroch je treba umiestniť tabuľky s upozornením vrátane kontaktu na správcu.

Kamerové systémy pre bytové domy je nutné prevádzkovať podľa platnej legislatívy GDPR. V rámci inštalácie od nás dostanete kompletný návod, aké pravidlá musíte dodržiavať a ako môžete zaobchádzať s nahrávkami z kamerového systému.

Celé riešenie realizujeme „na kľúč“. To znamená, že vypracujeme projekt, kompletnú cenovú kalkuláciu, zariadenia dodáme a nainštalujeme a celý systém uvedieme do prevádzky.