fbpx
Skip links

Koľko stojí kamerový systém a čo vplýva na cenu?

Bezpečnostné kamery možno nájsť po celom svete. Ako už pravdepodobne viete, sú užitočné na zaistenie bezpečnosti domácností, firiem, obchodov a mnohých ďalších miest. Predtým, ako sa rozhodnete pre inštaláciu kamerového systému, je dôležité zvážiť vaše potreby. Cena sa môže meniť hlavne v závislosti od vašich špecifických preferencií. Preto je dobré vedieť, koľko to približne bude stáť a aká je cena inštalácie.

V tomto článku získate rozpis nákladov na inštaláciu takéhoto systému, pre získanie lepšej predstavy o cenách. Môžete sa tak rozhodnúť, či si inštaláciu urobíte sami, alebo si na túto prácu najmete montážnu firmu.

Čo všetko ovplyvňuje cenu kamerového systému?

  • počet kamier
  • typ kamier a kvalita obrazu
  • veľkosť objektu a snímaného priestoru
  • inštalácia a káblovanie

Počet kamier

Je dôležité vedieť, že nie všetky systémy používajú rovnaký počet kamier, ako to býva pri kamerových setoch. V zásade, čím viac kamier pridáte, tým vyššie budú vaše celkové náklady. Môžeme vám však pomôcť udržať tieto náklady na nízkej úrovni odporúčaním voliteľného minimálneho nastavenia na základe vašich špecifických potrieb.

Čo to znamená v praxi?

Často za nami prídu klienti s požiadavkou napríklad na 4 kamery na dom, no po konzultácií a našom odbornom posúdení zistíme, že budú stačiť dve kamery vďaka použitiu iného zorného uhlu záberu alebo iného rozlíšenia.

Alebo naopak, zákazník požadoval otočnú kameru na parkovisko, no my sme mu navrhli riešenie s viacerými statickými kamerami, vďaka čomu sme získali výrazne lepšie pokrytie priestoru a paradoxne nižšiu cenu.

Vedeli ste že?

Kamerový systém vám navrhneme a naceníme úplne bezplatne a nezáväzne?

Pozrite si našu ponuku

Typy kamier a kvalita obrazu

Vo všeobecnosti rozoznávame dva druhy kamerových systémov, a to v závislosti od použitej technológie : IP kamery a analógové kamery. V minulosti platilo, že analógové systémy sú výrazne lacnejšie, no doba pokročila a aj IP kamerový systém viete mať dnes za cenu analógu. Preto sme analógové systémy kompletne vyhodili z ponuky a montujeme len IP systémy, ktoré sú spoľahlivejšie a ponúkajú krajší obraz, dlhšiu životnosť a viac funkcií.

Kvalitu obrazu okrem počtu megapixelov určuje aj kvalita obrazového snímača kamery či kvality nočného prísvitu. Preto neplatí, že 4K kamera z Číny za 20 eur bude mať rovnaký obraz ako 4K kamera od renomovaného výrobcu za 250€.

V praxi sa najčastejšie používajú kamery v rozlíšení 2Mpx(FullHD) a 4Mpx(UltraHD). Ceny sa pohybujú od 70€/ks do 170€/ks. V prípade záujmu o niečo lepšie, napríklad 4K kamery, treba rátať s cenou okolo 250€ za jednu kameru. Úmerne s cenou rastie kvalita obrazu a detail. Nočné videnie je pri kamerách samozrejmosťou, no pri drahších kamerách dostanete vďaka citlivému obrazovému čipu farebné nočné videnie.

Before
After

Záber z FullHD kamery s farebným nočným videním

Snímaný objekt alebo priestor

Ďalším dôležitým aspektom pri tvorbe ceny za kamerový systém je veľkosť objektu, hlavne v zmysle potreby použitia kabeláže. Kabeláž účtujeme za 1m, v cene je zahrnutý samotný sieťový kábel, prípadné lištovanie, ostatný spojovací materiál a práca. Teda, čím väčší dom, objekt alebo vzdialenosti, tým viac kabeláže. Cena za 1m sa pohybuje od 0,90€/m do 2,50€/m.

Ak máte pripravenú kabeláž, dokážete ušetriť nemalé peniaze, a my dokážeme nainštalovať a spustiť celý systém za pár hodín.

Pri väčších objektoch a vzdialenostiach odporúčame siahnuť po kamerách s vyšším rozlíšením pre lepší detail pri digitálnom priblížení. Naopak pri scénach s malými vzdialenosťami (do 5m) úplne postačia lacnejšie kamery napríklad vo FullHD rozlíšení.

Koľko stojí profesionálna montáž?

V súčasnosti je situácia na trhu veľmi premenlivá. Je takmer nemožné nájsť dve montážne firmy, ktoré by nacenili ten istý systém rovnako. Každá firma ponúka iného výrobcu a rozdielne postupy. V každom prípade odporúčame poriadne si overiť referencie firmy. Podozrivo lacná ponuka môže znamenať neodbornosť pri montáži a vyhýbanie sa zodpovednosti za poruchy v budúcnosti.

Pozor! Na trhu fungujú firmy bez platnej licencie od Polície SR na montáž kamerových systémov. Spolupráca s takouto firmou vám môže spôsobiť problémy s použitím kamerového systému na právne úkony.

Naša cena za montáž, inštaláciu a spustenie kamerového systému vychádza v priemere okolo 35 – 65€ na jednu kameru. Ceny sa budú líšiť v závislosti od typu nainštalovaného systému a počtu potrebných kamier. Neúčtujeme si teda hodinovú sadzbu. Naši technici sú efektívni, dôkladní a profesionálni.

Inštalácia systému je tak často dokončená v relatívne krátkom čase (približne 1 pracovný deň) a za vopred známe ceny.

V praxi tvorí cenu práce približne 20 až 30% z celkovej hodnoty dodaného kamerového systému.

Orientačné ceny

Čo všetko budete potrebovať a koľko to stojí?

Kamera

Cena IP kamery závisí hlavne od rozlíšenia (počtu Mpx) a kvality nočného videnia.

od 60 do 490€

Záznamník

Záznamníky sa vo väčšine líšia počtom kanálov alebo počtom Mpx pre pripojené kamery.

od 99 do 500€

Úložisko

Pamäťové médium alebo harddisk. Sem sa ukladá záznam. Jeho kapacita určuje dĺžku záznamu a cenu.

od 55 do 300€

Príslušenstvo

Príslušenstvo ako monitor, uzamykateľný rack či záložný zdroj

od 55 do 8300€

Ideme do toho?

Kamerový systém vám navrhneme a naceníme úplne bezplatne a nezáväzne. Neváhajte nás kontaktovať. Radi vás privítame v našom Showroome, kde si kamery pozriete v praxi.

Kontakty