fbpx
Skip links

Vlámania, krádeže a lúpeže. Kedy sa kradne najviac?

Obdobie letných dovoleniek sa končí a väčšina majiteľov nehnuteľností si vydýchla. Práve letné mesiace boli najčastejšie spájané s najväčším počtom krádeží a lúpeží. Opak je pravdou.

Čo hovorí štatistika?

Akýkoľvek trestný čin je neodpustiteľný, pretože okrem samotnej odcudzenej hmotnej veci, od peňaženky po automobil, nám zlodej ohrozí aj naše súkromie a naruší naše sebavedomie. Ako sú na tom s počtom krádeží Slováci? Ako môžete vidieť, nejedná sa o zanedbateľné čísla. 

Počet krádeží a vlámaní v SR (2019)

Zistenie páchateľa je náročná činnosť, ktorá častokrát končí neúspechom. Faktom je, že objasnenosť prípadov nedosahuje ani 40%. Pri objasňovaní vlámaní a krádeží sa ťažko hľadajú svedkovia, nakoľko si páchateľ vyberie práve čas, kedy je najmenej rušno. Preto, ak bol trestný čin vykonaný napríklad v nočnej hodine a bez svedkov, je skoro nereálne, aby sa takýto prípad vyriešil. 

Práve v týchto prípadoch by mohol do veľkej miery pomôcť kamerový alebo zabezpečovací systém. Ak sú aj v okolí mestské kamery, neznamená to, že v čase krádeže budú nasmerované správnym smerom a ak aj áno, kvalita snímkov môže byť príliš nízka, ak vôbec budú v prevádzke. 

V akom období sa kradne najviac?

Budete prekvapený, ale najväčšia aktivita zlodejov bola zaznamenaná v zimných a jesenných mesiacoch, predovšetkým v mesiacoch november a december. Je to z toho dôvodu, že ľudia prestávajú byť ostražití, pretože predpokladajú, že kritické obdobie letných mesiacov prešlo bez problémov.  

Dlhé jesenné večery a nekvalitné resp. žiadne zabezpečenie zlodejom prácu zjednodušujú. Niektoré štúdie dokazujú, že skúsení zlodeji si prídu miesto činu niekoľkokrát obhliadnuť a ak vidia, že je dom kvalitne zabezpečený, môže ich to odradiť. Prekonať profesionálne certifikované zabezpečenie je takmer nemožné a niektorí výrobcovia vám garantujú zodpovednosť za prekonanie zabezpečenia. Napríklad v prípade alarmu od firmy Jablotron je to až do výšky 80 000€.

Dozvedieť sa viac

Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /data/6/8/6806d466-3ce1-4261-87af-9d015d727742/securesro.sk/web/wp-content/plugins/js_composer/include/helpers/helpers.php on line 61

 Zabezpečenie majetku

Zabezpečenie alebo lacné sety si môžete nainštalovať aj svojpomocne, no treba zvážiť akú hodnotu tieto lacné riešenia chránia a či to skutočne stojí zato.

Cena za profesionálne zabezpečenie rodinného domu vrátane návrhu a inštalácie sa pohybuje okolo 900 až 2 000 eur. Pri hodnote nehnuteľnosti prevyšujúcu 100 000€ je to zanedbateľná čiastka, ktorá sa Vám niekoľkonásobne vráti. 

V budúcom článku sa pozrieme na možnosti zabezpečenia a prevencie voči zlodejom.