fbpx
Skip links

Kamery na dom – všetko čo potrebujete vedieť

Hlavnou funkciou domáceho kamerového systému je online monitoring kľúčových priestorov vášho rodinného domu a jeho priľahlých častí. Neoddeliteľnou súčasťou systému väčšinou býva možnosť nahrania záznamu z kamier po určité časové obdobie. Tento typ kamier sa často označuje ako domáce bezpečnostné kamery so záznamom.

Kamery do domu patria k rýchlo sa rozvíjajúcemu odboru v oblasti bezpečnostných riešení. Stávajú sa aj veľmi obľúbeným prvkom zabezpečenia domácnosti. Kamerové zabezpečenie domu je inštalované všade, kde je požiadavka na zvýšenú ochranu osôb a majetku. Domáce kamery slúžia na identifikáciu zlodeja, ale tiež poskytujú dôkazné materiály.

Majiteľ domu si môže vybrať, či si zakúpi kamerový set za nižšiu cenu, alebo osloví montážnu firmu so zameraním na montáž kamerových systémov. Rozdiel medzi týmito riešeniami si rozoberieme v ďalšom článku.

Aby vybraný kamerový systém do domu splnil vaše očakávania, je nutné klásť dôraz na voľbu vhodných komponentov a odbornú inštaláciu.

Komponenty kamerového zabezpečenia domu

Kamerové zabezpečenie domu sa skladá z jednej alebo viacerých kamier, nahrávacieho zariadenia s dátovým úložiskom, monitora, myši a klávesnice pre ovládanie domáceho kamerového systému (ak nie je pripojený k PC).

Ako vybrať vhodný domáci kamerový systém?

Pre skutočne efektívny a spoľahlivý výber domových kamier kladieme dôraz na prvotný návrh optimálneho bezpečnostného riešenia. Tento návrh vytvárame na základe definície miery rizika v danom objekte a následného vyhodnotenia priorít. Podľa výsledkov definície vám vypracujeme vhodný domáci kamerový systém.

Na trhu sa nachádza široká ponuka mnohých druhov bezpečnostných kamier na dom. Každý typ domácej kamery má špecifické vlastnosti a možnosti využitia. V základnom rozdelení kamery delíme na IP kamery a kamery analógové, pričom tieto kamery sa líšia najmä spôsobom prenosu obrazu do záznamového alebo zobrazovacieho zariadenia.

Vedeli ste že?

Kamerový systém vám navrhneme a naceníme úplne bezplatne a nezáväzne?

Pozrite si našu ponuku

Vlastnosti kamier a ich využitie v kamerovom systéme do rodinného domu

Rozlíšenie kamier

Rozlíšenie kamier určuje, koľkými obrazovými bodmi (pixelmi) je výsledný obraz tvorený. Obvykle sa udáva v mega-pixeloch (počet miliónov pixelov). Skratka rozlíšenia je MPx. Voľbu vhodného rozlíšenia zásadným spôsobom určuje účel obstarania kamerového systému.

Pokiaľ chceme, aby kamera rozoznala tvár neznámej osoby, IP kamera s rozlíšením 2 Mpix rozozná detail tváre do vzdialenosti približne 8 metrov. Pri väčších vzdialenostiach treba siahnuť po vyššom rozlíšení.

Záber na ulicu s 4K kamerou

Snímková frekvencia

Snímková frekvencia určuje, koľko snímok za sekundu je kamera schopná snímať. Platí tu úmera, že čím vyššia táto hodnota je, tým je obraz pre ľudské oko plynulejší.

Ľudské oko prestáva vnímať trhaný obraz pri približne 15 snímkach za sekundu (označuje sa ako FPS). Najčastejšie snímajú moderné kamery 20 až 25fps. Kamery schopné poskytovať vyššiu snímkovú frekvenciu sú užitočné pri sledovaní veľmi rýchleho pohybu.

Detekcia pohybu v obraze

Túto funkciu je možné využiť na spínanie ďalších prvkov, medzi ktoré sa radí napríklad osvetlenie. Detekciu je možné využiť na nastavenie nahrávania, kedy domový kamerový systém nahráva len v dobe, keď je v obraze detekovaný pohyb. Vďaka tomu dochádza k zníženiu množstva nahraných dát a znižuje sa tak náročnosť na dátové úložisko.

Inteligentná analýza z kamery

IP kamery a inteligentná analýza

Inteligentná analýza je doménou výhradne IP kamier. Táto technológia umožňuje napríklad vyznačenie priestoru v zábere kamery, do ktorého nesmie ktokoľvek vstupovať. Pokiaľ do tejto stráženej zóny niekto vstúpi, kamerový systém okamžite vyhlási poplach.

Inteligentná analýza samozrejme ponúka celý rad možností. Patrí k nim upozornenie na predmet v zábere, sledovanie pohybu osoby v zábere (trackovanie, napr. sledovacia kamera do domu s mikrofónom), strata objektu zo záberu alebo analýzy spojené s ochranou kamery samotnej – prestrihnutie kábla od kamery, jej prekrytie alebo posprejovanie.

Sledovanie kamerového systému cez mobil alebo na PC

Sledovanie obrazu cez internet alebo cez mobilný telefón je dnes už samozrejmosťou teda ako analógové, tak IP kamery..

Záznamy z domácej strážnej kamery je možné práve vďaka tomu sledovať aj na mobilnom telefóne. Vždy je však nutné brať do úvahy rýchlosť pripojenia k internetu a to ako pri odosielaní dát, tak pri príjemcovi dát.

Rýchlosť internetového pripojenia teda priamo ovplyvňuje snímkovú frekvenciu a najmä tam, kde pri premeraní zistíme, že je pripojenie nedostatočné, už v kamerovom systéme rovno nastavíme odosielanie obrazu s nižšou hodnotou FPS.


Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /data/6/8/6806d466-3ce1-4261-87af-9d015d727742/securesro.sk/web/wp-content/plugins/js_composer/include/helpers/helpers.php on line 61

Nároky na diskovú kapacitu domácich bezpečnostných kamier

Domáce ip kamery majú, vzhľadom na svoju schopnosť zhotovovať kvalitnejší obraz, až päťkrát vyššiu náročnosť na diskovú kapacitu, než analógové kamerové systémy. Dôvodom je vyššie rozlíšenie a vyššia snímková frekvencia. Napríklad jedna IP kamera s rozlíšením 2 MPix vyžaduje približne 100 Gb denne. Vhodnú kapacitu úložiska vám vyrátame podľa počtu kamier a vašej požiadavky na dĺžku záznamu.

Cena za zabezpečenie domu kamerami

Cena za kamerové zabezpečenie domu sa odvíja na základe mnohých faktorov. Nedá sa presne povedať, aký domáci kamerový systém je lacný a aký naopak drahší. Cena závisí najmä od požiadaviek, ktoré na danú kameru do domu máte, a tiež predovšetkým na už rozvedených kabelážach.

Pokiaľ už máte k dispozícii sieť dátových káblov, výhodnejšia pre vás samozrejme bude inštalácia domácich IP kamier. Naopak, ak máte doma rozvedené analógové rozvody, výhodnejším riešením budú analógové kamery. Nedá sa však všeobecne povedať, aké kamery do bytu sú lacné, aké drahé alebo aká domáca kamera je najlepšia.

Aké kamery na rodinnom dome inštalovať?

Ak nie ste odborníkom v oblasti bezpečnostných kamier na dom, odporúčame výber kamerového systému zveriť odborníkom. Profesionálna firma s bohatými skúsenosťami vám zaistí odborný návrh kamerového zabezpečenia domu a postará sa aj o inštaláciu kamerového systému do domu. Navyše vám spracuje všetku potrebnú dokumentáciu, ktorej súčasťou je povinná dokumentácia vyplývajúca z nariadenia EÚ o spracovaní osobných údajov – tzv. GDPR.

Výhody inštalácie domáceho kamerového systému

Kamerové zabezpečenie domu môže pôsobiť aj preventívne a odstrašiť prípadné nelegálne vniknutie. Nielen z tohto dôvodu montáž domáceho kamerového systému určite odporúčame.

Prečo si na návrh a inštaláciu bezpečnostnej kamery na dom zvoliť odbornú firmu?

Vybrať vhodnú domovú kameru, jej zobrazovacie schopnosti a správny účel použitia, je skutočne práca pre odborného technika. Ak potrebujete iba jednu domácu vnútornú kameru alebo bezpečnostnú kameru pre domáce použitie, zrejme takýto výber zvládnete sami.

Avšak pre výber spoľahlivej bezpečnostnej kamery, ktorá má slúžiť ako profesionálna ochrana vášho majetku a najmä zdravia, oslovte špecializovanú firmu.

Profesionálna odborná firma vám ponúkne:

  • profesionálny návrh kamerového systému upravený presne podľa potrieb a parametrov vášho rodinného domu
  • vždy budete mať partnera, ktorý vám zaistí servis zariadenia
  • záruku správne nainštalovaného kamerového systému
  • budeme s vami naďalej v kontakte a budeme vás pravidelne informovať o novinkách na trhu s prvkami bezpečnostných technológií a inteligentnej domácnosti
  • všetku potrebnú dokumentáciu

So SECURE, s.r.o. budete mať vždy po boku spoľahlivého partnera, ktorý vám zaistí pravidelný servis kamerového systému.

Môžete sa na nás spoľahnúť!

S otázkami a požiadavkami na bezpečnostné riešenie sa na nás neváhajte obrátiť. Sme tu pre vás!